V září poprvé do školky

Vážení rodiče nově příchozích dětí,

Vaše dítě nastoupí v úterý 1. 9. poprvé do školky. Začátek docházky do mateřské školy je zátěžový také pro rodiče. Pokud jste sami úzkostní a máte obavy z toho, jak dítě novou situaci zvládne, bude možná lepší, když bude zpočátku přivádět dítě někdo jiný. Dítě je velmi citlivé a Váš strach dokáže vnímat. Některé děti prožívají změny spojené s příchodem do mateřské školy s pláčem a smutkem při loučení. Postupně se citové projevy uklidní, ale zase se mohou vracet po víkendu nebo několikadenní nepřítomnosti. Některé děti nemají s adaptací prakticky žádný problém, o vše se zpočátku aktivně zajímají, vyzkouší většinu her a hraček a pak náhle přijde období pláče a smutku – co chtělo, to poznalo a teď se chce vrátit zpět do svého domácího prostředí. Velmi Vám pomohou informace od učitelek o chování dítěte během dne, protože dle našich zkušeností naprostá většina dětí, která se s rodičem těžce loučí, jsou brzy po jejich odchodu aktivní a neprojevují se lítostivě a uzavřeně. Prosíme Vás, abyste si první den udělali čas a pobyli se svým dítětem aspoň chvíli ve třídě- pro Vás i pro dítě je to významný a zároveň náročný den. Pokuste se první den přijít do 8,00 hodin. Pro snadnější adaptaci doporučujeme dítě v prvních dnech nenechávat samo hned celý den, ale to už záleží pouze na Vás a Vašem dítěti, paní učitelky Vám rády poradí. Když se budete s dítětem ve třídě loučit, udělejte to krátce a „bezbolestně“, dobu loučení neprotahujte. Pokud bude dítě plakat, buďte přívětiví, ale rozhodní. Z našich zkušeností víme, že mnohdy rodič snáší odloučení hůř než dítě a přenáší na něj své obavy. Je to pro Vás těžké, ale překonejte se, neboť dítěti adaptaci jen zhoršíte. Domluvte se se svým dítětem, v kolik hodin si ho vyzvednete a ukažte mu, že se na shledání s ním těšíte.

Předkládáme Vám zde prvotní informace, co všechno budete potřebovat v prvních dnech ve školce.

Seznam věcí, které dítě potřebuje v MŠ:

Pevné papučky s bílou podrážkou – ne nazouváky ani crossy!

Pohodlné oblečení do třídy – tričko, tepláky, ponožky.Oblečení přizpůsobte teplotám, dítě je při hře v pohybu, ať není „přehřáté“. Do spodní části šatnového bloku připravte dětem oblečení na vycházky. Věci, o kterých víte, že Vám nebude vadit zašpinění, poničení…, totéž platí o obuvi.Do kapsářů můžete dát náhradní oblečení pro případ „malé nehody“-spodní prádlo, tričko, ponožky.

Podepsaný malý hrníček pro pitný režim – porcelánový nebo plastový.

Pyžamko

Hygienické potřeby – balení papírových kapesníků, desinfekční tekuté mýdlo do dávkovače, papírové ubrousky, vlhčené ubrousky, toaletní papír

Repelent – na klíšťata a komáry

Balení kancelářských papírů – pouze nově příchozí děti

Tuhé lepidlo v tyčince (Kores, Herkules)

Plastelína (nejlépe KOOH-I-NOR) ve vlastní podepsané krabičce

Více informací budete mít vyvěšeny na nástěnkách v šatnách jednotlivých tříd.

Prosíme Vás o podepsání věcí, v případě záměny či ztráty je někdy velmi těžké zatoulané věci dohledat. Není v našich silách si zapamatovat, co mělo dítě v ten den na sobě, co komu patří. A děti si věci převážně nepoznají. Většinou nám vše odsouhlasí …“to je moje…“

Jak můžete Vy, rodiče pomoci svému dítěti při sebeobslužných činnostech?

Při výběru oblečení pro dítě vybírejte takové, které si samo zvládne obléknout. Například úzké tričko, které má dítě problém přetáhnout přes hlavu nebo tepláčky se šňůrkou místo gumy, které buď nejdou sundat, nebo pořád padají – to vše může dítě odradit od zkoušení samostatného oblékání a vede spíše ke vzteku a nechuti se oblékat. A co by mělo dítě zvládnout? Určitě se s malou pomocí oblékat i svlékat a ne jen pasivně sedět a nastavovat dospělému při oblékání ruce a nožky.

Podrobné informace získáte na třídních schůzkách dne 15. září 2020 v 15,30 hodin.

Vhledem k mimořádným hygienickým opatřením nebude možné pobývat s dítětem ve třídě. Děkujeme za pochopení.